Specialista na Řecko a řecké ostrovy,
Chorvatsko, Itálie - Bibione.

Informace a rezervace 603 476 467

Nabídka zájezdů > Albánie

Albánie

Albánie, oficiálně Albánská republika, je středomořský stát v jihovýchodní Evropě na Balkánském poloostrově. Na severu sousedí s Černou Horou, na severovýchodě s Kosovem, na východě s Makedonií a na jihovýchodě s Řeckem. Západní část Albánie leží na pobřeží Jaderského moře, zatímco její jihozápadní část leží na pobřeží Jónského moře. Od Itálie, kterou od Albánie odděluje Otrantský průliv, je vzdálena 72 kilometrů. Hlavní město Tirana, kde žije přibližně 895 tisíc obyvatel, je finančním centrem země.

Značnou část vnitrozemí prostupují horstva albánsko-řecké soustavy, kde také leží nejvyšší hora Korab, na severu zasahují horstva Dinárských hor. Největší řekou je Drin. Na severu a východě leží hraniční jezera Skadarské, Ohridské a Prespanské. Podnebí je ryze středomořské. Na pobřeží panují suchá horká léta s průměrnou teplotou okolo 25 °C a mírné vlhké zimy s teplotou okolo 7 °C. V hornatém vnitrozemí dosahuje průměrný roční úhrn srážek až 2000 mm.

Turistický potenciál Albánie je perspektivní a bezesporu vysoký. Albánské pobřeží Jaderského a Iónského moře má délku asi 420 km. Mezi nejvýznamnější turistická střediska patří okolí Drače (Jadran) a riviéra mezi Vlorou a Sarandou (Iónské moře). Staví se nové ubytovací kapacity s požadovanou vybaveností (restaurace, pizzerie, kavárny a samoobsluhy).

Albánská kuchyně nezapře vliv kuchyně turecké a řecké. Určitě ochutnejte místní speciality jako jsou: Qoftë – masové knedlíčky, Çonlek – dušené maso s cibulí, Fërgës – hustá omáčka s dušeným masem, Rosto me salcë kosi – rostbeaf s kysanou smetanou, Tave kosi – skopové v jogurtu. Celkově je albánská kuchyně v porovnání s ostatními balkánskými kuchyněmi zdravější a jednodušší. Často se zde setkáte s vynikajícím skopovým masem, připravovaným na všechny možné způsoby.

       

Státní zřízení: Parlamentní republika

Hlavní město: Tirana

Celková rozloha: 28 748 km2

Počet obyvatel: 3 639 453

Měna: Albánský lek (LK)

Telefonní předvolba: +355

Používané jazyky: albánština, italština, ruština, angličtina

Časový posun: GTM+1

Cestovní doklad pro občana ČR: platný cestovní pas nebo občanský půkaz

 

  • Doporučujeme
Hotel Diamma ****

Hotel Diamma ****

Albánie, Dračská riviéra - Drač

Hotel Fafa Grand Blue Resort *****

Hotel Fafa Grand Blue Resort *****

Albánie, Dračská riviéra - Drač

  • Doporučujeme
Hotel Rinia ***

Hotel Rinia ***

Albánie, Dračská riviéra - Drač

 
Facebook