Specialista na Řecko a řecké ostrovy,
Chorvatsko, Itálie - Bibione.

Informace a rezervace 603 476 467

Nabídka zájezdů > Portugalsko > Kapverdy

Kapverdy - Portugalsko

Kapverdy - Portugalsko

Kapverdy (portugalsky Cabo Verde) jsou státem zahrnujícím deset ostrovů v Atlantském oceánu u pobřeží západní Afriky. Od roku 1975 jsou Kapverdy republikou. Ostrovy jsou pojmenovány podle poloostrova Zelený mys (francouzsky Cap-Vert), který tvoří nejzápadnější bod kontinentální Afriky.

Kapverdské ostrovy se nacházejí v jižní části severního Atlantiku, mezi 17°13‘ a 14°48‘ severní šířky a 22°22‘ a 25°22‘ západní délky, asi 570 km od v kontinentální Africe ležícího Zeleného mysu, který dal ostrovům jméno (v portugalštině Ilhas de Cabo Verde, Ostrovy Zeleného mysu).

Souostroví Kapverdy se skládá z 10 ostrovů a 5 menších ostrůvků na celkové ploše 4035,5 km². Seskupují do dvou celků podle pozice převládajících větrů:

  • Barlavento (severní souostroví, Návětrné) – Santo Antão, São Vicente, Santa Luzia, São Nicolau, Sal, Boa Vista
  • Sotavento (jižní souostroví, Závětrné) – Maio, Santiago (archaickým pravopisem São Thiago nebo São Tiago), Fogo, Brava

Jsou součástí Makaronézie, souboru sopečných souostroví táhnoucích se od Azorských ostrovů dále k jihu. Všechny ostrovy Kapverd jsou vulkanické, ale pouze na ostrově Fogo je stále aktivní vulkán Pico do Fogo vysoký 2975 metrů. Je zároveň nejvyšším bodem souostroví. Poslední erupce byla v roce 1995. Ostatní vyhaslé vulkány s výškou přes 1200 metrů se nachází na ostrovech Santa Antão, São Nicolau a Fogo.

Vlivem suchého podnebí je na ostrovech rozsáhlá eroze půdy. Povrch ostrovů tvoří především kamenité pouště, provazce ztuhlé lávy, pyroklastická suť nebo tmavý prach. Nedostatek vegetace zapříčiňuje silnou větrnou erozi. Zalesňovací kampaň po vyhlášení nezávislosti byla neúspěšná, na některých plochách se uchytily jen suchomilné akácie. Na ostrově Santiago zůstal zachován původní mahagonový háj. Na ostrovech se nachází pouze 11 % obdělávatelné půdy a orné půdy pro intenzivní využívání jen asi 0,74 % z celkové rozlohy souostroví. Zemědělská půda je navíc ohrožována občasnými přívalovými dešti, které jsou příčinou jejího smývání.

Země má nedostatek vody. Roční bilance srážek mezi 100-300 mm nedovolí vytvořit skutečnou řeku nebo jezero. Větší čas jsou koryta řek (riberias) suchá.

Nepříznivé suché podnebí bylo nepřátelské k lidskému osídlení, jeho boom přišel až s evropskými zámořskými objevy, jelikož ostrovy se nachází na důležité lodní trase. Význam souostroví pro globální transport zůstal zachován i v jednadvacátém století a ještě se rozšířil o významný uzel leteckých linek.

Klima je suché a horké; mezi prosincem a červnem je ovlivněno silným větrem, který sebou přináší písek se Sahary a je místními nazýván harmattan. V červenci až listopadu převládá stabilní teplé a suché počasí, které je zřídka přerušeno přívalovým lijákem. Citelně se ochlazuje se stoupající nadmořskou výškou, průměrná výška ostrovů je 800 metrů.

DobaTeplota vzduchuSrážky
Leden 24 °C 5,3 mm
Únor 24 °C 3,8 mm
Březen 25 °C 1,3 mm
Duben 25 °C 0,0 mm
Květen 25 °C 0,0 mm
Červen 26 °C 0,0 mm
Červenec 27 °C 0,8 mm
Srpen 29 °C 14,1 mm
Září 29 °C 33,6 mm
Říjen 29 °C 6,5 mm
Listopad 27 °C 2,5 mm
Prosinec 25 °C 1,6 mm

Kapverdská kultura je směsí evropských a afrických kořenů. Její literatura je jedna z bohatších v lusofónní Africe. Nejvíce známým hudebním žánrem je folklórní styl morna, zpívá se kapverdskou kreolštinou a je doprovázen klarinetem, houslemi, kytarou a cavaquinho (nástroj původně z Portugalska, malá kytara). Nejznámější interpretkou tohoto hudebního stylu byla Cesária Évora.

  • Doporučujeme
Hotel Melia Tortuga Beach *****

Hotel Melia Tortuga Beach *****

Portugalsko, Kapverdy

Melia Tortuga Beach je oázou klidu a luxusu na prosluněném ostrově Sal. Krásná lokalita, dokonalý servis a vynikající vybavení resortu, vytváří ideální podmínky pro páry i pro rodiny. Tento 5* resort nabízí mimo jiné skvělé restaurace pro labužníky, několik barů s příjemnou atmosférou a také plážový bar a Grill bar, odkud lze pozorovat západ slunce. Doprava do Santa Marie zdarma.

  • Doporučujeme
Hotel Oasis Atlantico Belorizonte ****

Hotel Oasis Atlantico Belorizonte ****

Portugalsko, Kapverdy

Kapverdské ostrovy / ostrov Sal / Santa Maria Beach. Velmi příjemný, rozlehlý, komplex dřevěných bungalovů v typickém místním stylu a jedné zděné dvoupodlažní budovy leží v nejkrásnějším místě úžasné dlouhé písečné pláže, přímo u městečka Santa Maria. Krásné koupání a slunění, rozlehlá zahrada je ideální pro rodinnou dovolenou.

  • Doporučujeme
Hotel Riu Karamboa *****

Hotel Riu Karamboa *****

Portugalsko, Kapverdy

Club hotel světově známého řetězce RIU patří k nejluxusnějším a nejlépe vybaveným hotelům na celém kapverdském souostroví.

Hotel Riu Palace Cabo Verde *****

Hotel Riu Palace Cabo Verde *****

Portugalsko, Kapverdy

Jeden z nejžádanějších a nejkvalitnějších hotelů na Kapverdských ostrovech patří prestižní hotelové síti RIU, vlastněné cestovní kanceláří TUI. Leží poblíž městečka Santa Maria u krásné dlouhé písečné pláže.

Hotel Riu Touareg *****

Hotel Riu Touareg *****

Portugalsko, Kapverdy

Areál je rozdělen na 3 hlavní ubytovací části – část pouze pro dospělé (nad 18 let), standardní a část pro rodiny s dětmi. Část "pouze pro dospělé" nabízí nadstandardní služby a zařízení, kterých mohou využívat jen hosté zde ubytovaní. Pokoje v zóně pro rodiny s dětmi jsou pak nejblíže dětskému hřišti, areálu pro děti a dětskému bazénu

  • Doporučujeme
Hotel Royal Decameron Boa Vista ****

Hotel Royal Decameron Boa Vista ****

Portugalsko, Kapverdy

Příjemný hotel, vystavěný v italském stylu, leží přímo u krásné a široké písčité pláže Praia de Chaves a svým klientům zaručuje bezstarostnou a klidnou dovolenou plnou odpočinku a relaxace

zpět

 
Facebook